Jak se zorientovat v nabídce potravinářských barev?

Gelové barvy – nosičem barvy bývá většinou sirup např. glukózový, pšeničný apod. Tyto barvy jsou vhodné na barevní potahovacích a modelovacích hmot. Gelová složka hmotu neředí a tím neznehodnocuje její vlastnosti. Gelové barvy jsou silné koncentráty a proto jimi lze docílit velmi sytých odstínů.

Gelové barvy pastelové – barvy do kterých byla přidána běloba. Po přidání do bílé hmoty je výsledný odstín světlejší než barva v kelímku. Nelze s nimi docílit sytých odstínů.

Extra gelové barvy – extra silné koncentráty pro snadné docílení velmi tmavých odstínů. Vyrábí se ve 4 odstínech (červená, zelená, modrá a černá).

Běloba – lze ji použít k vybělení hmoty, která není bílá např. pravý marcipán. Přidáním do gelových barev zjemníme odstín. Vyrábí se v konzistenci tekutá, polotekutá a prášková.

Prachové barvy – suché barvy pomleté na jemný prášek (pudr). Určené k dostínování modelovaných dekorací. Používají se k povrchové úpravě. Na trhu jsou dostupné jako klasické pigmenty nebo v perleťové podobě.

Airbrush barvy – tekuté barvy, které díky přidanému ethanolu rychle zasychají. Jsou určeny pro nástřik pomocí airbrush sady. Také s nimi lze klasicky malovat štětcem. Do této řady patří i barvy tzv. droplet barvy, které se vyrábějí v menším balení pro psaní nebo kreslení detailů. Barva je v lahvičce s úzkým hrdlem. Na psaní lze použít buď vodní štětec nebo jemný malý štěteček č. 0.

Barvy ve spreji – pokud nemáte airbrush sadu a přesto chcete docílit rovnoměrného nástřiku, použijte barvy ve spreji. Vyrábí se v klasických odstínech, ale také s přidáním perleti.

Jedlý fix – je určen k psaní na potahovací a modelovací hmotu. Pouze na dokreslení jemných detailů. Nelze s ním barvit větší plochy. Na mastné povrchy nekreslí.

Barvy na čokoládu – jsou gelové barvy na olejové bázi pro barvení čokolády.

Metalické tekuté barvy – specifické barvy s vysokým obsahem perleti. Tím je docíleno kovového efektu. Barva se aplikuje rovnou z lahvičky štětcem. Před použitím je třeba lahvičku důkladně protřepat.

Použití potravinářských barev a barviv

Gelové barvy koncentrované i pastelové - barvu nabereme čistým párátkem a otřeme do propracované potahovací hmoty. Prohněteme a stejným postupem barvu přidáváme až docílíme požadovaného odstínu. Pro nabírání barvy je třeba vždy použít čistého párátka, aby nedošlo ke kontaminaci barvy. Tím zachováme její dlouhou trvanlivost.

Prachové (pudrové) barvy – barvu nabereme na štětec a rozetřeme na požadované místo. Nebo dosypeme malé množství prášku do misky, zakápneme čistým alkoholem (vodka, slivovice, bílý rum, líh) a povrch natřeme.

Barva ve spreji – barvu důkladně protřepte a ze vzdálenosti cca 15 cm nastříkejte na povrch dortu či dekorace.

K čemu se ještě dají použít potravinářské barvy? Třeba k barvení vajíček. Inspiraci najdete v našem článku Velikonoční zvyky.

Autor článku: Dortisimo.cz